Strona główna Informacje Czy denerwuje Cię dźwięk żucia? Dowiedz się dlaczego!

Czy denerwuje Cię dźwięk żucia? Dowiedz się dlaczego!

Czy zdarzyło Ci się łatwo zirytować nieprzyjemnym dźwiękiem żucia jedzenia? Jeśli nie możesz skoncentrować się na czymś innym, ale tylko na irytującym dźwięku żucia, na pewno wiesz jak okropne to jest.

Dźwięk ten jest w rzeczywistości nasilony w mózgu niektórych ludzi do poziomu, którego nie mogą zignorować.

Podczas żucia, stukania, wbijania lub obcinania paznokci mogą występować inne irytujące dźwięki. Czasami dźwięki te powodują nie tylko irytację, ale także niekontrolowany gniew.

Jeśli jesteś wrażliwy na te dźwięki, będziesz zaskoczony podstawową przyczyną tego stanu.

W takim przypadku doświadczasz określonego zaburzenia neurologicznego, znanego jako mizofonia lub lęk przed dźwiękiem. Ten warunek powoduje intensywne negatywne reakcje na określone dźwięki.

Ten stan nie ma nic wspólnego z uszami. Osoby cierpiące na mizofonię doświadczają różnic strukturalnych w obszarach mózgu odpowiedzialnych za regulację emocji.

Jest on wyzwalany przez centralny układ nerwowy i negatywnie wpływa na bodźce słuchowe.

Tak więc dana osoba odczuwa gniew, panikę lub odrazę i może zareagować na takie zachowanie za pomocą tak zwanej reakcji „walki lub ucieczki” lub ataku lęku. Kiedy więc ktoś doświadcza tych irytujących dźwięków, wszystko to ma związek z mózgiem.

Nie oznacza to jednak, że ludzie cierpiący na mizofonię nienawidzą wszystkich dźwięków, ale tylko niektóre konkretne dźwięki, które wywołują silne negatywne emocje.

Są bardzo dobre wiadomości dla tych, którzy cierpią z powodu mizofonii. Według badań z Northwestern University ludzie cierpiący na tę chorobę są bardziej kreatywni niż większość.

Ta nietypowa uwaga może być powiązana z poziomem kreatywności. Tak więc naturalnie kreatywnym ludziom trudno jest zablokować te denerwujące dźwięki.

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM

zobacz także

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Białaczka ma mało zauważalnych objawów, a nawet te, które się pojawią można łatwo pomylić z objawami grypy lub po prostu zmęczenia. Kobiety mogą również...
Konwencjonalne przyprawy można znaleźć w prawie każdej kuchni. Przyprawy te zawierają jednak szkodliwe składniki, takie jak konserwanty, sztuczne kolory i GMO. Thomas Fricke, prezes i...
Najlepsze poranki zaczynają się od energetyzującego zastrzyku energii z wykorzystaniem imbiru, cytryny i kurkumy. Pewnie się zastanawiasz dlaczego ten napój jest tak potężny? Zacznijmy od...
Chociaż domowe środki naszych dziadków mogą czasem wydawać się dziwne, okazały się skuteczne na wiele sposobów. Możesz nawet być sceptycznie nastawiony do ich stosowania,...
Chociaż jedzenie surowych ziemniaków może wiązać się z kilkoma korzyściami należy wziąć pod uwagę także kwestie bezpieczeństwa i żywienia. Jedzenie surowych ziemniaków nie jest tak powszechne,...