Strona główna Informacje Koronawirus w Polsce, mapa oraz ilość zakażonych

Koronawirus w Polsce, mapa oraz ilość zakażonych [AKTUALNE DANE]

W lutym i marcu 2020 r. podczas pandemii koronawirusa polskie organy ds. zdrowia przeprowadziły badania laboratoryjne podejrzanych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 , jednego z siedmiu znanych ludzkich koronawirusów , a także kwarantannę i monitorowanie w domu.

Pierwszym przypadkiem laboratoryjnego potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce był przypadek mężczyzny hospitalizowanego w Zielonej Górze,

z potwierdzeniem oficjalnie ogłoszonym 4 marca 2020 r. Pierwsza śmierć z choroba koronawirusa 2019 (COVID-19) w Polsce wystąpiła u 56-letniej kobiety 14 marca.

KORONAWIRUS W POLSCE – MAPA ZAKAŻEŃ

Źródło: forsal.pl

Co to jest koronawirus?

Koronawirusa lub COVID-19 to choroba układu oddechowego spowodowana nowym koronawirusem, który został po raz pierwszy zidentyfikowany podczas epidemii w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 r.

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które mogą powodować łagodne choroby, takie jak przeziębienie do poważniejszych chorób, takich jak zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Ponieważ nowy koronawirus jest powiązany z koronawirusem związanym z SARS (SARS-CoV), nazwano go SARS-CoV-2.

Choroba może rozprzestrzeniać się między ludźmi drogą kropelkową,  podczas gdy dana osoba kaszle lub kicha. Inna osoba może złapać COVID-19, wdychając te kropelki lub dotykając powierzchni, na którą wylądowały krople, a następnie dotykając swoich oczu, nosa lub ust.

Podczas gdy badania nad COVID-19 wciąż się rozwijają, pierwotne przekonanie jest takie, że choroba rozprzestrzenia się głównie poprzez kontakt z kroplami oddechowymi, które rozprzestrzeniają się w powietrzu lub lądują na powierzchniach, których wszyscy dotykamy.

Objawy COVID-19, koronawirusa

Objawy COVID-19 mogą być łagodne do ciężkich i mogą obejmować gorączkę, kaszel i duszność. Inne objawy mogą obejmować bóle, przekrwienie błony śluzowej nosa lub katar, ból gardła lub biegunkę. Jednak u niektórych zarażonych mogą nie wystąpić żadne objawy.

Co mogę zrobić, aby uniknąć zarażenia koronawirusem?

Obecnie nie ma szczepionki zapobiegającej COVID-19.

Najważniejszym sposobem ochrony jest unikanie narażenia na COVID-19, gdy tylko jest to możliwe. Staraj się nie podróżować do stref, krajów, gdzie występuje już ta choroba.

Innym krytycznym sposobem na ochronę się jest częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund.

Jeśli mydło i woda nie są dostępne, użyj środka do dezynfekcji rąk zawierającego co najmniej 60% alkoholu. Najlepszym sposobem na oczyszczenie rąk jest jednak mydło i woda.

Oprócz częstego mycia rąk ważne jest:

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

Jeśli musisz kaszleć lub kichać, użyj chusteczki higienicznej. Następnie wyrzuć ją lub kaszel lub staraj się kichać w zgięty łokieć zamiast w rękę.

Unikaj bliskiego kontaktu z chorymi.

Czyszczenie często dotykanych przedmiotów i powierzchni za pomocą chusteczek czyszczących. Te powierzchnie i obiekty obejmują klamki, blaty, toalety, klawiatury, tablety, telefony i inne.

Maski na twarz nie są zalecane jako sposób zapobiegania COVID-19. Jeśli jednak masz chorobę układu oddechowego, taką jak grypa lub COVID-19, noszenie maski na twarz może zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na osoby wokół ciebie.

Czy są jakieś specjalne środki ostrożności dla osób chorych na raka?

Osoby chore na raka, osoby aktywne w leczeniu raka, starsi pacjenci oraz osoby z innymi poważnymi przewlekłymi chorobami, takimi jak choroba płuc, cukrzyca lub choroba serca mogą być bardziej narażone na cięższą postać COVID-19.

Te same zasady dotyczą osób chorych na raka, jak i tych bez raka: pamiętaj, aby dobrze myć ręce i myć je często. Unikaj dotykania twarzy i bliskiego kontaktu z chorymi.

Ludzie, którzy są bardziej narażeni na zachorowanie na COVID-19 powinni unikać zbędnych podróży, szczególnie do miejsc, gdzie ta choroba się już rozprzestrzeniła.

Unikanie tłumów może również pomóc zmniejszyć narażenie na wirusa.

Sprawdzone źródła nt. koronawirusa

Główny Inspektor Sanitarny apeluje o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które można znaleźć w serwisach instytucji publicznych, na stronach:

Jak skutecznie myć ręce?

jak skutecznie umyć ręce

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM

zobacz także

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Otyłość, choroby układu krążenia i cukrzyca są najczęstszymi chorobami. Zła wiadomość jest taka, że ​​liczba osób, u których zdiagnozowano te choroby, szybko rośnie. Ponadto eksperci medyczni...
Chociaż domowe środki naszych dziadków mogą czasem wydawać się dziwne, okazały się skuteczne na wiele sposobów. Możesz nawet być sceptycznie nastawiony do ich stosowania,...
Głównym składnikiem tego niesamowitego soku są buraki, a co najważniejsze udowodniono, że mają silne właściwości przeciwnowotworowe. W połączeniu z kilkoma innymi składnikami, które są...
Lecznicze właściwości cytryn są znane na całym świecie. Z jednej strony ten owoc cytrusowy jest stosowany w leczeniu infekcji gardła, niestrawności, zaparć, problemów dentystycznych...
Pasożyty to żywe stworzenia, które wykorzystują inne żywe stworzenia - takie jak twoje ciało do jedzenia i do życia. Żywiąc się składnikami odżywczymi twojego...