Właściwości zdrowotne Pozwól, że pokażę ci 10 sekretów oleju kokosowego

Pozwól, że pokażę ci 10 sekretów oleju kokosowego

Niewiele produktów żywnościowych można zaklasyfikować jako „super pożywienie”, ale olej kokosowy jest zdecydowanie jednym z nich. Zawiera wiele cech, które mogą zapobiegać, a nawet leczyć różnego rodzaju dolegliwości, od chorób sercowo-naczyniowych po Alzheimera.

Czy kiedykolwiek próbowałeś oleju kokosowego w celach zdrowotnych lub kosmetycznych?

Oto kilka powodów, dla których na pewno go pokochasz:

10 korzyści zdrowotnych wynikających z oleju kokosowego

1. Silne połączenie kwasów tłuszczowych z silnymi właściwościami leczniczymi

W przeszłości olej kokosowy był bardzo krytykowany ze względu na zawartość tłuszczu nasyconego. W rzeczywistości olej kokosowy jest najbogatszym źródłem nasyconego tłuszczu z 90% nasyconych kwasów tłuszczowych.

Według najnowszych danych nasycone tłuszcze nie mogą zaszkodzić organizmowi. Niektóre masowe badania z udziałem tysięcy osób wykazały, że pojęcie „zatkane tętnice” było tylko mitem.

Te średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe w oleju kokosowym są metabolizowane w inny sposób niż długołańcuchowe kwasy tłuszczowe występujące w innych produktach spożywczych.

Z przewodu pokarmowego trafiają do wątroby, gdy są wykorzystywane jako szybka energia źródłowa lub zamieniane w ciała ketonowe, które mogą zapewniać efekt terapeutyczny w zaburzeniach mózgu, takich jak choroba Alzheimera lub epilepsja.

2. Im więcej spożywasz oleju kokosowego, tym zdrowszym się stajesz

To egzotyczne jedzenie w świecie zachodnim jest spożywane głównie przez osoby dbające o zdrowie. W niektórych częściach świata olej kokosowy jest stosowany jako podstawowy składnik diety, którego ludzie używają od pokoleń.

Jedną z takich populacji są Tokelauczycy z Południowego Pacyfiku, których dieta opiera się głównie na kokosach i są uważani za największych konsumentów kokosów.

Cechą charakterystyczną tych ludzi jest doskonałe zdrowie i brak chorób serca. Kolejną populacją, która zużywa dużo oleju kokosowego jest Kitavans.

3. Zwiększa wydatki na energię i stymuluje proces spalania tłuszczu

Różne pokarmy wpływają na organizm i hormony na różne sposoby. Tak więc średniołańcuchowe trójglicerydy oleju kokosowego mogą zwiększyć wydatek energetyczny w porównaniu z tłuszczami z mniejszego łańcucha.

Według jednego z badań 15-30 gramów średniołańcuchowych trójglicerydów dziennie może zwiększyć całkowity wydatek energetyczny o 5% lub 120 kalorii.

4. Zabija bakterie, grzyby i wirusy oraz leczy infekcje

Połowa kwasów tłuszczowych w oleju kokosowym to kwas laurynowy (12-węgiel). Po enzymatycznym trawieniu olej ten tworzy monolaurynę. Zarówno monolauryna, jak i kwas laurynowy mogą zabijać bakterie, grzyby i wirusy.

Stwierdzono, że substancje te mogą zabijać Staphylococcus Aureus i Candida Albicans, bardzo poważne bakterie, które mogą powodować wiele infekcji.

5. Tłumi głód

Jedną ważną właściwością oleju kokosowego jest to, że może on tłumić głód. Może to wynikać ze sposobu metabolizmu kwasów tłuszczowych, ponieważ ketony mają zdolność zmniejszania apetytu.

W jednym konkretnym badaniu wzięło udział 6 mężczyzn, którym podano różne ilości trójglicerydów o długim i średnim łańcuchu. Ci mężczyźni, którzy jedli średniołańcuchowe trójglicerydy spożywali 256 kalorii mniej niż inni mężczyźni.

6. Przekształca kwasy tłuszczowe w ketony i zmniejsza drgawki

Prawdopodobnie słyszałeś o diecie ketogennej lub diecie o wysokiej zawartości tłuszczu, ale o niskiej zawartości węglowodanów. Ta szczególna dieta z powodzeniem może leczyć wiele różnych zaburzeń, szczególnie padaczki opornej na leki u dzieci.

Obejmuje więcej tłuszczów i bardzo mało węglowodanów, co może prowadzić do dużych stężeń ketonów we krwi. Ta dieta może znacznie zmniejszyć częstość napadów u dzieci z padaczką, których leczenie okazało się oporne na leki.

7. Poprawia poziom cholesterolu we krwi i zmniejsza ryzyko chorób serca

Jak wspomniano wcześniej olej kokosowy jest bogaty w nasycone tłuszcze, które nie uszkadzają lipidów we krwi jak sądzono. W rzeczywistości zwiększają poziom dobrego cholesterolu.

W jednym badaniu z udziałem 40 uczestników olej kokosowy w porównaniu z olejem sojowym obniżył zły cholesterol i zwiększył dobry.

8. Chroni włosy, nawilża skórę i jest stosowany jako filtr przeciwsłoneczny

Oprócz tych korzyści olej kokosowy zapewnia wiele innych, które nie mają nic wspólnego z jedzeniem. Jest szeroko stosowany w celach kosmetycznych, ponieważ poprawia zdrowie włosów i skóry.

Badania wykazały, że olej kokosowy może poprawić zawartość lipidów i wilgotność skóry u osób z suchą skórą. Może również chronić włosy przed uszkodzeniem, działać jako filtr przeciwsłoneczny, blokując ponad 20 procent promieni UV.

Może być również stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej w procesie znanym jako ssanie oleju. W ten sposób poprawia zdrowie zębów, zabija bakterie w jamie ustnej i usuwa nieświeży oddech.

9. Zwiększa funkcję mózgu u pacjentów z chorobą Alzheimera

Choroba Alzheimera jest główną wiodącą przyczyną demencji i może przede wszystkim dotyczyć starszych populacji. U pacjentów z chorobą Alzheimera ma to tendencję do zmniejszonej zdolności do wykorzystywania glukozy jako energii w niektórych częściach mózgu.

Według naukowców ketony mogą zapewnić potrzebną energię, zmniejszając w ten sposób objawy choroby Alzheimera.

10. Stymuluje utratę tłuszczu, szczególnie w części brzusznej

Ponieważ olej kokosowy może tłumić apetyt, pomaga spalać tłuszcze i schudnąć. Jest szczególnie skuteczny w redukcji tłuszczu brzusznego, który jest jednym z najbardziej niebezpiecznych rodzajów związanych z wieloma chorobami.

Aby zapewnić sobie liczne korzyści zdrowotne oleju kokosowego, wybierz organiczny olej kokosowy, a nie rafinowany.

PODOBNE ARTYKUŁY

10 najlepszych naturalnych źródeł witaminy C

Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, która jest ważna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju, jak również dla utrzymania...

Ma 80 lat i ani jednego siwego włosa! Sekret tkwi w tym napoju!

Oczyszczanie organizmu z toksyn od czasu do czasu ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a trawa pszeniczna jest jednym z najsilniejszych detoksyfikatorów. Właściwości lecznicze...

Dlaczego twoje dłonie i stopy są zawsze zimne i co z tym zrobić?

Czy twoje dłonie i stopy są zawsze zimne? W takim przypadku prawdopodobnie masz słabe krążenie. Słabe krążenie krwi jest częstym problemem zdrowotnym, który dotyka...

Tylko 3 łyżki dziennie obniżą poziom cholesterolu

Przedstawiamy wam receptę, którą powinieneś zawsze mieć w domu. Uważa się ją za jeden z najlepszych naturalnych środków zaradczych i może naprawdę czynić cuda dla...

Spal tłuszcz z brzucha pijąc ten napój – ćwiczenia to przeżytek

Chcesz stracić tłuszczu z brzucha, ale jesteś zmęczony ćwiczeniami? Proponujemy Ci ten potężny naturalny napój, aby pomóc zredukować tłuszcz nagromadzony wokół upartego brzucha bez jakiegokolwiek treningu. Dlaczego...

Poznaj niezwykle szybką i efektywną metodę na pękające pięty

Należy stale dbać o swoje pięty, gdyż z czasem ciężko będzie przywrócić im zdrowy wygląd szczególnie kiedy dojdzie już do zgrubienia i pękania skóry,...

POPULARNE ARTYKUŁY

Spożywaj mieszankę octu i miodu na pusty żołądek, zobacz co się stanie

Zarówno miód jak i ocet jabłkowy są niezwykle potężnymi składnikami, a ich mieszanina jest niezwykle korzystna dla ogólnego stanu zdrowia. To niezwykłe połączenie zabezpiecza Cię przed...

Żylaki przełyku – przyczyny, objawy, dieta i leczenie

Żylaki przełyku to nieprawidłowe, powiększone żyły w przewodzie łączącym gardło i żołądek (przełyk). Występuje najczęściej u osób z poważnymi chorobami wątroby. Co to są żylaki...

Objawy, które mogą być oznaką zakrzepu krwi. Nie lekceważ ich!

Organizm zatrzymuje krwawienie poprzez  krzepnięcie krwi, wszyscy widzieliśmy je w postaci siniaków i strupów. Jednak zakrzepy mogą pojawiać w czasie kiedy nie powinny i...

Nie używaj imbiru, jeśli masz którykolwiek z tych problemów zdrowotnych!

Możesz przeczytać wiele artykułów na temat różnych korzyści zdrowotnych imbiru. Czy wiesz jednak, że osoby o określonych warunkach, problemach zdrowotnych powinny unikać spożywania tej...