Zdrowie Tętniak mózgu: objawy, przyczyny i leczenie

Tętniak mózgu: objawy, przyczyny i leczenie

Tętniak mózgu jest wybrzuszenie, które tworzy się w naczyniach krwionośnych mózgu, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i ewentualnie śmierci.

Tętniak mózgu

Ale większość tętniaków mózgu nie powoduje żadnych objawów, a tylko niewielki procent z nich powoduje problemy zdrowotne.

Tętniak opis

Tętniak mózgu występuje, gdy słaba plamka w ścianie tętniczej mózgu wypełnia się krwią. Można go również nazwać tętniakiem wewnątrzczaszkowym lub tętniakiem mózgu.

Tętniak mózgu jest potencjalnie zagrażającym życiu stanem, który może dotknąć osobę w każdym wieku. Jeśli tętniak mózgu pęknie, jest to nagła sytuacja, która może spowodować udar, uszkodzenie mózgu, a nawet śmierć, jeśli nie zostanie natychmiast leczona.

Jak wygląda tętniak mózgu?

Tętniaki mózgu mogą przybierać różne formy. Stanford Health Care twierdzi, że prawie 90% to tętniaki, czyli „jagoda”. Ten typ tworzy torebkę poza tętnicą, która wygląda jak jagoda.

Tętniak wrzecionowaty jest rzadkim tętniakiem, który powoduje tętniak dookoła.

Tętniak sekcyjny to łza w jednej z kilku okładzin arterii. Może przeciekać krew do innych warstw i wydmuchać lub zablokować tętnicę.

Przyczyny tętniaka mózgu

Niektóre wydarzenia zachęcają do rozwoju lub pęknięcia tętniaka w mózgu. Badanie przeprowadzone w czasopiśmie American Heart Association Stroke wykazało, że następujące czynniki mogą spowodować pęknięcie istniejącego tętniaka:

 • nadmierne ćwiczenia
 • wysiłek podczas wypróżniania
 • intensywny stres
 • stosunek seksualny

Niektóre tętniaki rozwijają się w ciągu życia danej osoby, niektóre są dziedziczone, a niektóre z obrażeń mózgu.

Autosomalna dominująca policystyczna choroba nerek (ADPKD) jest chorobą dziedziczną, która wpływa na czynność nerek. Produkuje również podobne do pajęczyny, wypełnione płynem kieszenie (cysty) w tkance mózgowej. Stan podnosi ciśnienie krwi, które osłabia naczynia krwionośne w mózgu i innych częściach ciała.

Urazowe uszkodzenie mózgu może rozerwać tkankę i stworzyć tak zwany tętniak wycinający. Poważna infekcja w ciele może prowadzić do tętniaka, jeśli infekcja uszkodzi tętnice. Palenie i chroniczne wysokie ciśnienie krwi są również źródłem wielu tętniaków mózgu.

Kto jest zagrożony tętniakiem mózgu?

Tętniak mózgu

Tętniaki mózgu mogą dotknąć każdego, ale osoby z miażdżycą tętnic (stwardnienie tętnic) są bardzo narażone na powstawanie tętniaków mózgu.

Inne czynniki ryzyka tętniaka mózgu obejmują:

 • wiek
 • narkomania, zwłaszcza kokaina
 • nadużywanie alkoholu
 • wrodzone problemy, które wpływają na ściany tętnic, takie jak zespół Ehlersa-Danlosa
 • uraz głowy
 • mózgowe malformacje tętniczo-żylne
 • wrodzone zwężenie aorty znane jako koarktacja

Jakie są objawy tętniaka mózgu?

Tętniaki są nieprzewidywalne i mogą nie wykazywać żadnych objawów aż do ich pęknięcia. Objawy ostrzegawcze tętniaka różnią się w zależności od tego, czy już pękł, czy nie.

Objawy nie pękniętego tętniaka obejmują:

 • ból głowy lub ból za lub nad okiem, który może być łagodny lub silny
 • niewyraźne lub podwójne widzenie
 • zawroty głowy
 • drgawki

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Objawami pękniętego tętniaka:

 • nagły, silny ból głowy, „najgorszy ból głowy w życiu”
 • zdrętwienie szyi
 • niewyraźne lub podwójne widzenie
 • wrażliwość na światło
 • opadająca powieka
 • kłopoty z mówieniem lub zmiana świadomości i stanu psychicznego
 • kłopoty z chodzeniem lub zawroty głowy
 • nudności lub wymioty
 • drgawki
 • utrata przytomności

Jeśli masz tętniaka, który „przecieka” możesz odczuwać tylko nagły, silny ból głowy. W przypadku wystąpienia jednego lub więcej z tych objawów należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.

 Jak diagnozowany jest tętniak mózgu?

Jeśli tętniak  jeszcze nie pękł może być trudno zdiagnozować ten stan. Lekarze mogą stosować określone testy w celu zlokalizowania tętniaków u osób, które mają rodzinne przypadki, czynniki ryzyka i dziedziczne problemy związane z tętniakiem.

Skany CT i MRI robią zdjęcia tkanek i tętnic mózgu. TK wykonuje kilka zdjęć rentgenowskich, a następnie dostarcza obraz 3D mózgu na komputerze. Skanowanie MRI działa poprzez skanowanie mózgu za pomocą fal radiowych i pól magnetycznych oraz tworzenie obrazów.

Skany CT są lepsze w wykryciu krwawienia, które mogą już być obecne. Angiogramy mózgowia mogą również sprawdzić krwawienie i wszelkie nieprawidłowości w tętnicach mózgu.

Leczenie tętniaka mózgu

Tętniak mózgu

Leczenie tętniaka może się różnić w zależności od wielkości, umiejscowienia, a także od tego, czy pękł, czy też nie. Leki przeciwbólowe mogą łagodzić bóle głowy i oczu.

Jeśli już wykryto tętniaka mózgu zabieg chirurgiczny może naprawić ten stan lub odciąć dopływ krwi do tętniaka. Może to zapobiec dalszemu wzrostowi lub pęknięciu. Niektóre operacje obejmują:

 • tętniaka zamyka się za pomocą metalowego klipsa
 • zwijanie wewnątrznaczyniowe, w którym cewnik jest wprowadzany przez tętnicę do tętniaka, a przepływ krwi jest zablokowany, co ostatecznie zamyka tętniaka

Kilka zmian stylu życia może pomóc w opanowaniu tętniaków, w tym:

 • rzucanie palenia
 • jedzenie diety złożonej z owoców, warzyw, pełnoziarnistych pokarmów, chudego mięsa i niskotłuszczowych produktów mlecznych
 • ćwicząc regularnie, ale nie nadmiernie
 • zarządzanie wysokim ciśnieniem krwi lub wysokim poziomem cholesterolu

Jakie są powikłania tętniaka mózgu?

Ciśnienie krwi płynącej do mózgu z pękniętego tętniaka może szybko narastać. Jeśli ciśnienie stanie się zbyt wysokie możesz stracić przytomność. W niektórych przypadkach może dojść do śmierci.

Inne powikłania to:

 • wodogłowie, w którym krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego jest upośledzone
 • hiponatremia lub niski poziom sodu z powodu uszkodzenia mózgu

Udostępnij ten artykuł znajomym

PODOBNE ARTYKUŁY

Podając dożylnie witaminę C pomagamy zniszczyć raka!

Przeprowadzone w ostatnich czasach badania w Stanach Zjednoczonych wykazały, że przyjmowanie znacznych ilości witaminy C podawanej dożylnie może przyśpieszyć zabijanie komórek rakowych. Jest to wspaniały...

Kapusta – sekretna broń walcząca z otyłością, rakiem i chorobami serca

Jak każda sfermentowana żywność, kapusta kwaszona ma zaskakująco silne korzyści dla zdrowia i może pozostać świeża przez dłuższy okres czasu. Korzyści zdrowotne wynikające z kiszonej kapusty: -Trawienie:...

Spożywaj 1 łyżkę na czczo przez siedem dni. Będziesz zdumiony efektem!

Nie ma wątpliwości czosnek jest jednym z najbardziej korzystnych warzyw na świecie. To znacznie więcej niż przyprawa, która poprawia smak Twoich potraw, to także...

Pozbądź się bólu stawów wykorzystując ten wspaniały składnik

Ludzie cierpiący na bóle stawów wiedzą, jak poważny może być ten problem. Wszystkie leki są tylko tymczasowym rozwiązaniem, ponieważ udowodniono, że ból stawów można pokonać...

Wypróbuj tą mieszaninę i pożegnaj się z zapaleniem zatok

Nadszedł czas kiedy nasz organizm jest narażony na różnego rodzaju infekcje i choroby, w tym artykule znajdziecie przepis na silną mieszankę, która może być wykorzystana...

Zanurz nogi w tej wodzie, a pozbędziesz się zakażenia grzybiczego!

Objawy obejmują czerwoną i swędzącą skórę, pieczenie lub palenie. Jeśli grzyb zaatakuje paznokcie może dojść do ich przebarwienia, pogrubienia, a co najważniejsze może powodować nieprzyjemny zapach. Warto...

POPULARNE ARTYKUŁY

Problem chrapania zniknie kiedy będziesz przyjmować tą mieszankę!

Chrapanie jest częstym problemem dla większości ludzi. Nie tylko wpływa na zdrowie i jakość snu osoby, która chrapie, ale także na tych, którzy dzielą to...

Jak za pomocą pomidora pozbyć się blizn potrądzikowych

Pomidor zawiera wysoki poziom likopenu, to przeciwutleniacz, który ma wspaniałe korzyści dla skóry. Likopen zabezpiecza skórę przed promieniami ultrafioletowymi, co opóźnia starzenie skóry i chroni przed nowotworami...

Jak w prosty sposób wyczyścić fugi w łazience.

Nawet jeśli regularnie czyścisz łazienkę obszar pomiędzy płytkami(fugi) łatwo się odbarwia i brudzi. Fugi często stają się brązowe, a ich oczyszczenie jest bardzo trudne,...

Zobacz co się stanie po umyciu twarzy olejem kokosowym i sodą

Soda i olej kokosowy, mieszanka jaka powstanie po ich połączeniu jest idealna do mycia twarzy. Moda złuszczania skóry staje się coraz bardziej popularna zarówno u mężczyzn jak...